Základná charakteristika
- vyšetrenie raz ročne
- pred slnečným obdobím
- v prípade zmien vyšetriť ihneď
Platí jednoduchá pomôcka tzv. pravidlo ABCDE:
- Asymetry – asymetria
- Border – nepravidelné ohraničenie
- Color – farba, podozrivé je, ak sa znamienko farebne zmení, stmavne, nachádzajú sa v ňom rôzne druhy farieb
- Diameter – všetky znamienka s priemerom nad 5 mm je potrebné ukázať dermatológovi
- Elevation – znamená, že akákoľvek zmena v raste znamienka nad úroveň kože / ale aj do šírky / je podozrivá
Aplikácia
Prístroj znamienko nasníma digitálnou kamerou, niekoľkonásobne zväčší na obrazovke a následne špeciálnym počítačovým programom zanalyzuje na základe vložených parametrov. Umožňuje to lekárovi vedenie fotografickej dokumentácie, ktorú si môže v budúcnosti kedykoľvek porovnať. Toto vyšetrenie má veľký význam pri znamienkach kedy dermatológ rozhodne „len“ o pravidelnom sledovaní pacienta a dohodne si s ním termíny v polročných alebo ročných intervaloch.
Riziká
- V prípade, že sa jedná o nezhubné, tzv. benígne nádorčeky kože, môžeme ich odstrániť laserom tak, že kožu v mieste odstránenia výrastku nie je potrebné šiť a preto po odpadnutí chrasty nezostáva v mieste zákroku jazva. Zákrok je rýchly a výhodný hlavne na tvári.
- V prípade, že sa jedná o znamienka, ktoré obsahujú pigmentové bunky a hlavne v prípade podozrenia na tzv. dysplatický névus, alebo nebodaj pri podozrení na zhubný typ znamienka, musí sa znamienko vybrať chirurgicky a následne odobraté tkanivo vyšetriť histologicky.
- Histologické vyšetrenie definitívne určí, či bolo znamienko vybraté kompletne a či malo znaky dysplázie – t.j. buniek, ktoré by sa potencionálne mohli zvrhnúť. V takomto prípade možno človeka považovať za definitívne vyliečeného.
- V premeškanom prípade môže znamienko vykazovať znaky rakovinového bujnenia. Liečba v tomto prípade prebieha na onkológii a výsledok v prvom rade závisí od včasnosti zachytenia ochorenia, teda od hĺbky.