S výrobou krémov ste začali, keď ešte nebol botulotoxín a iné metódy na rýchle omladenie tváre. Boli v tom čase krémy jediná možnosť ako sa starať o pleť?
Nielenže bola jediná, no pred tridsiatimi rokmi nebolo ani také množstvo krémov na lokálnu liečbu ochorení ako dnes, s účinnou látkou, na akú si spomeniete a predpíšete na recept. Ako začínajúca lekárka som mala ako každý začiatočník na klinike na starosti vypisovať recepty do lekárne na výrobu mastí a roztokov pre celé oddelenie. Mali sme hrubý zošit jednotlivých liečiv v rôznych masťových základoch, ktorý sa dedil po generácie. Popri tom som experimentovala aj s výrobou krémov pre vlastnú potrebu. Skúšala som, čo účinkuje na aký problém, a keď som potrebovala niečo špecifické, musela som si to dať vyrobiť do lekárne. Kožné lekárky vedeli, čo pleť potrebuje, ale aj nepotrebuje.
Preto mali všetky takú peknú pleť?
Presne tak. Všimla som si už ako študentka medicíny, že skúsenejšie kožiarky mali veľmi peknú pleť. Dodnes si pamätám ich staré pravidlo “menej je viac” – hlavne keď vidím v ambulancii následky používania množstva kozmetiky komplikovaných rutín a častého striedania. Stane sa, že sa poruší ochranná bariéra kože, prípadne sa pleť senzibilizuje a vznikne alergia. To je problém. Človek vtedy prestáva tolerovať aj minimálne množstvo látky, na ktorú je alergický. Horšie je, že vznikajú rôzne skrížené reakcie a pleť prestáva tolerovať takmer všetko. Istá striedmosť v používaní kozmetiky sa naozaj oplatí.
Nie každá kožná lekárka si však vyrába svoje vlastné krémy, zrejme za tým bolo u vás aj niečo viac…
Nejako ma to chytilo. (úsmev) Veľa som študovala, pozorovala kozmetické zvyky aj zlozvyky pacientov v mojej ambulancii, aj to, prečo niektorí musia chodiť na zákroky častejší, kým iným efekt vydrží dlhšie. Inšpirovala a fascinovala ma história lekárskej kozmetiky. Dnes to mnohí ani nevedia, pretože všetko v rámci estetickej medicíny je skomercionalizované, no už v päťdesiatych rokoch existoval na Slovensku inštitút, ktorý sa zaoberal liečbou estetických defektov na koži. Musím povedať, že aj na dnešné pomery to bol ústav, ktorý mal fantasticky vypracované štandardy na liečbu kožných problémov, mal aj vlastnú líniu kozmetiky. Dodnes je v tejto oblasti veľmi aktívna chemička Katka Traubnerová, s ktorou stále spolupracujem.
Ako vznikol váš prvý krém, ktorý ste aj predávali?
Vznikol tak, že som si ho začala miešať pre svoju vlastnú potrebu. Používam ho denne už tridsať rokov. Skombinovala som rôzne zdedené recepty a postupne ho upravovala. Mám mimoriadne suchú pleť a mala som problém nájsť si kvalitnú kozmetiku, ktorá by nestála stovky eur. Prvý základný rad ale bol jedna pleťová voda, jeden výživný a jeden hydratačný krém. Potom ma ale posúvali dopredu moji klienti. Keď som si otvorila kliniku, sledovala som, čo ich trápi, a čo by potrebovali pri každodennej starostlivosti. Jedna vec sú totiž estetické zákroky, na ktoré môžete prísť raz za pol roka, no veľmi dôležitá je bežná denná starostlivosť. Aj od nej sa totiž odvíja, ako často musíte chodiť napríklad na mezoterapiu, botox alebo na laser.
Dnes už máte aj séra, šampóny a elixíry, dokonca je vraj za predajom vašej kozmetiky cez e-shop manžel Vilo Rozboril. Je to pravda?
Keďže moja klinika sídli na Palisádach, kde žije veľa diplomatov, chodili za mnou rôzne klientky zo zahraničia.Vďaka tomu, že som im pomohla pri kožných problémoch, ale aj na úrovni estetickej medicíny, po odchode zo Slovenska si nechávali nosiť cez známych moju kozmetiku do zahraničia. Cítila som, že moje produkty majú väčší potenciál, no stále som popri práci na klinike nemala odvahu ani ambíciu rozšíriť sa ďalej. A áno, až Vilo ma presvedčil na e-shop a nápad predstaviť sa širšej verejnosti. Rozbehlo sa to lepšie ako som čakala, a tak som celý proces výroby presunula z kliniky na výrobnú linku, kde sa krémy vyrábajú za podmienok určených pre výrobu liečiv. Predaj z naších poličiek sa dostal cez distribučné siete do drogérií.
Na čo sa u vás pri výrobe krému berie ohľad najviac? Či bude určený pre starších, mladších, mužov, ženy alebo podľa typu pleti?
Základný kozmetický rad je rozdelený podľa typu pleti – suchá, mastná, zmiešaná. Nie je nič horšie, ako keď si človek s mastnou pleťou kúpi ťažký výživný krém, lebo sa mu páči účinná látka, ktorú obsahuje. Vehikulum, teda základ, v ktorom sú účinné látky namiešané, totiž rozhoduje o tom, či vám laicky povedané krém sadne alebo nie. Samozrejme, u zrelej pleti sa doporučuje aj dodatková starostlivosť, čiže rôzne séra.
Ako teda vzniká nový krém? Všimla som si totiž, že vždy je v móde niečo iné a všetky krémy obsahujú buď kyselinu hyalurónovu, vitamín C, vitamín A….
Keď sa rozhodnem pre nový produkt, zvyčajne ma osloví nejaká nová molekula, o ktorej sa dočítam v odbornej literatúre. Potom spolu s chemičkou pátrame, v ktorom laboratóriu vo svete by sme ju zohnali. Najčastejšie je z USA, Švajčiarska alebo z Nemecka. Druhá motivácia je pre mňa nejaký problém, ktorý chcem vyriešiť, a pátram cielene po účinných látkach. Chemička začne na základe mojej receptúry miešať niekoľko krémov a prinesie mi ich na testovanie. Najprv to skúšam na sebe, známych a rodine, a ak nám vyhovuje, ide krém do normálneho laboratórneho testovania na toxicitu, stabilitu, bakteriologickú bezpečnosť atď. Na konci toho vznikne jedna veľká kniha, ktorá obsahuje množstvo povolení, aby bol produkt predávaný v EÚ.
Keď už spomíname molekuly a účinné látky, čo je teraz najžiadanejšie?
Kyselina hyalurónová, vitamín C, vitamín A, bakuchiol ako alternatíva retinolu pre citlivú pleť a tehotné a dojčiace ženy, ceramidy, koenzým Q, peptidy, aminokyseliny….Na všetky tieto látky existujú štúdie, ktoré hovoria o ich vplyve na prevenciu proti starnutiu kože. Zároveň ale treba byť ku klientom pravdivý a povedať, že žiadny krém vrásky neodstráni. Krém sa používa preventívne. To nie je liečebná metóda, ale preventívna metóda, ktorá môže zabrániť predčasnému starnutiu. Keď vám niekto sľubuje, že krém odstráni vrásky, tak klame. Naša koža nie je špongia, ale bariéra, ktorá nás chráni, pred vonkajšími vplyvmi. Ak by naša koža bola priepustná pre dobré látky, bola by aj pre zlé, a tým pádom by bol naš organizmus veľmi ohrozený. Vďaka tejto obrannej funkcii kože nevieme dopraviť naozaj účinné látky na také miesta a v takých koncentráciách, aby vyrovnávali vrásky. Na to sú určené iné metódy. Podobne je to napríklad s pigmentovými škvrnami. Existuje množstvo látok ktoré majú sľubné klinické údaje, ale v praxi väčšina žien končí na odstránení laserom.
Na čo sú potom séra, keď ani tie nedopravia účinnu látku hlbšie do kože?
Séra milujem. Sú to prípravky, v ktorých sú účinné látky vo vyšších koncentráciách. Preto sa používajú ako kombinácia pri zrelšej pleti, alebo ak riešime špecifický problém. Ide o to, že správnou kombináciou krémov a sér môžeme vráskam predchádzať.
Na čom si najviac potrpíte pri svojej značke?
Som minimalistka, pretože v oblasti starostlivosti o kožu je menej viac. Koža je krásna, keď je zdravá a správne ošetrovaná. Krém nemusí voňať, ani mať veľkolepé balenie. O tom vedia rozprávať hlavne ľudia, ktorí prešli intoleranciou alebo alergiami a nemôžu už na tvár používať ani vodu z vodovodu, lebo ju netolerujú. Netreba nabehnúť na trend skin rutiny, ktorá sa skladá z dvadsiatich krokov a rôznych abrazívnych pílingov, pretože povrch kože sa zbytočne naruší.
Je pri pleťovej kozmetike dôležitá cena? Platí, že čím je krém drahší, tým je kvalitnejší?
Určite nie. Veľa z ceny robí marketing a značka ako taká. Viete, koľko ľudí pracuje na propagácii známych krémov globálnych značiek? Všetkých ich treba zaplatiť a platí to ten, kto si krém kúpi.
Vrátime sa ešte k tým molekulám…Existuje nejaká, ktorá je taká drahá, že ju nikto nemá?
Veľa sa nedávno hovorilo o tom, či by nebolo dobré dať botulotoxín do krému a zastaviť tak napríklad potenie. No ani najlepšie labáky vo svete to nevedia sprocesovať, nevedia nájsť nosič, ktorý by dostal molekulu na miesto určenia, teda do miesta, kde sa prenáša vzruch z nervu do svalu na medzibunkovej platničke. To potvrdzuje predchádzajúce, že ani my nevieme účinnú látku dostať tak hlboko do tej štruktúry, kde potrebujeme. Ak by to tak bolo, tak by sme nepoužívali žiadne injekcie a zanikla by estetická dermatológia.
Čo je dôležité pri kúpe krému alebo séra?
Aký typ pleti máte. Mastná potrebuje ľahkú emulziu s ureou alebo ceramidmi. Suchá pleť zase krém so silným okluzívnym efektom a môžu sa podeň aplikovať rôzne séra.
Poznáme minimálne päť známych osobnosti, ktoré nedajú dopustiť na váš polomastný krém a kupujú si ho už roky. Je to produkt, na ktorý ste najviac pyšná?
Ja som veľmi pyšná na Superelixír. Je to krém na suchú kožu, akú mám aj ja, preto som si ho vyvíjala. Gro receptu som zdedila po pani Editke, mame mojej priateľky, ktorá už nežije. Robila inštrumentárku na prvej klinike plastickej chirurgie na Partizánskej v Bratislave, kde sa liečili aj detičky s popáleninami. Existoval krém na popáleniny, z ktorého som prevzala základ a pridala ďalšie účinné látky z anti age-ového spektra. Tiež som pyšná na ten posledný 24-hodinový ultra facial s ceramidmi, ktorý má úplne najmodernejšie ceramidy. Je určený pre tých, ktorí majú extra dehydratovanú pleť, ale aj pre tých, ktorým sa nechce krémovať. A tým pádom je veľmi dobrý aj pre mužov.
Zdroj: https://www1.pluska.sk/rady-a-tipy/znama-lekarka-sandra-novotna-rozborilova-otvorene-priznala-krem-vrasky-nevyhladi