Špeciálna akcia platná do 31. 8. 2024 🤗

Online konzultácia zdarma Neviete ako začať? Potrebujete poradiť?

Viac

Online konzultácia sestrou zdarma

Poradím Vám s vhodným ošetrením, nasmerujem Vás na konkrétneho špecialistu, v spolupráci s recepciou Vám nájdem termín na konkrétne ošetrenie, pomôžem Vám vyplniť vstupný anamnestický dotazník.
Vyplňte formulár nižšie a budeme Vás kontaktovať:


  alebo nám napíšte na konzultacia@esthetic.sk

  Kveta Kopecká Diplomovaná sestra

  Vyšetrenie znamienok: Dôležitý krok v prevencii kožných ochorení

  Vyšetrenie znamienok je dôležitou súčasťou prevencie kožných ochorení, najmä rakoviny kože. Tento diagnostický postup umožňuje odborníkom identifikovať potenciálne nebezpečné znamienka a predchádzať vážnym zdravotným problémom. V tomto článku sa zameriame na význam, postup a dôležitosť vyšetrenia znamienok pre udržanie zdravej pokožky.

  Prečo je dôležité vyšetrenie znamienok?

  • Prevencia rakoviny kože: Vyšetrenie znamienok je kľúčové pri identifikácii potenciálne rakovinotvorných znamienok, ako sú melanómy. Skorá diagnóza a odstránenie nebezpečných znamienok môže výrazne zvýšiť šance na úspešné liečenie.
  • Identifikácia potenciálnych problémov: Vyšetrenie znamienok umožňuje odborníkom skontrolovať nepravidelnosti, zmeny farby, veľkosti a tvaru znamienok. Ak sa zistia akékoľvek potenciálne problémové znamienka, môže sa vykonať ďalšie vyšetrenie alebo odstránenie.
  • Sledovanie existujúcich znamienok: Pacienti s existujúcimi znamienkami by mali pravidelne absolvovať vyšetrenie, aby sa sledovala ich stabilita a prípadné zmeny. Toto je dôležité pre včasnú identifikáciu akýchkoľvek nezvyčajných zmien.

  Postup vyšetrenia znamienok:

  • Konzultácia: Vyšetrenie znamienok začína konzultáciou s dermatológom alebo iným odborníkom. Pacient informuje lekára o akýchkoľvek obavách, symptómoch alebo zmien, ktoré zaznamenal v súvislosti so znamienkami.
  • Vizuálna kontrola: Lekár vizuálne skontroluje všetky znamienka na tele pacienta. Používa dermatoskop, ktorý umožňuje detailnejšiu analýzu a zaznamenanie znamienok.
  • Hodnotenie znamienok: Lekár hodnotí znamienka podľa kritérií, ako sú asymetria, nepravidelný okraj, elgularita okrajov, nejednotná farba a zmeny veľkosti. Ak sa zistí akékoľvek podozrivé znamienko, môže sa vykonať ďalšie vyšetrenie.

  Dôležitosť pravidelného vyšetrenia znamienok:

  • Prevencia rakoviny kože: Pravidelné vyšetrenie znamienok umožňuje skorú detekciu potenciálne rakovinotvorných zmien a zamedzenie rozvoja rakoviny kože v pokročilých štádiách.
  • Záchytný systém: Pravidelné vyšetrenie znamienok vytvára záchytný systém, ktorý pomáha odhaliť nezvyčajné zmeny v pokožke a umožňuje včasnú reakciu.
  • Monitorovanie existujúcich znamienok: Pravidelné sledovanie existujúcich znamienok umožňuje odhaliť akékoľvek neobvyklé zmeny, ako napríklad rýchly rast, zmena farby alebo vzhľad nových symptómov.


  Vyšetrenie znamienok je dôležitým diagnostickým postupom v oblasti prevencie kožných ochorení, najmä rakoviny kože. Tento proces umožňuje odborníkom identifikovať potenciálne nebezpečné znamienka a vykonať prípadné ďalšie vyšetrenia alebo odstránenie. Pravidelné vyšetrenie znamienok je kľúčové pre udržanie zdravej pokožky a včasnú detekciu akýchkoľvek neobvyklých zmien. Ak máte akékoľvek obavy alebo podozrenia týkajúce sa znamienok, neváhajte vyhľadať odbornú pomoc od dermatológa.