Online konzultácia zdarma Neviete ako začať? Potrebujete poradiť?

Viac

Online konzultácia sestrou zdarma

Poradím Vám s vhodným ošetrením, nasmerujem Vás na konkrétneho špecialistu, v spolupráci s recepciou Vám nájdem termín na konkrétne ošetrenie, pomôžem Vám vyplniť vstupný anamnestický dotazník.
Vyplňte formulár nižšie a budeme Vás kontaktovať:

    * Oboznámil/a som sa so spracúvaním osobných údajov tu.


    alebo nám napíšte na konzultacia@esthetic.sk

    Kveta Kopecká Diplomovaná sestra

    Trápia vás rozšírené cievky na tvári? Čo je za ich vznikom?

    Za problémom s rozšírenými cievkami sa nemusí skrývať len genetika. Faktory, ktoré ich výskyt zvyšujú, objasní dermatologička Alexandra Rozborilová.

    Postrehli ste, že sa vám na tvári začali objavovať drobné začervenané miesta? Týmto spôsobom sa nemusia hlásiť len rozpaky, ale i rozšírené cievky. Najčastejšie sa vyskytujú v oblasti nosa a líc. Ich odtieň sa pohybuje od červenej až po lilavú farbu. Väčšinou sa začnú objavovať medzi tridsiatkou a štyridsiatkou.

    „Rozšírené cievky na tvári označujeme aj pojmom teleangiektázie. Vznikajú v dôsledku oslabenia steny malých krvných ciev, ktoré sa nachádzajú tesne pod povrchom pokožky. Významnú úlohu pri ich tvorbe zohráva genetika, no nie je to jediný vyvolávajúci faktor,“ vysvetľuje hneď na úvod dermatologička MUDr. Alexandra Rozborilová, PhD. „K ich vzniku prispieva i nadmerná expozícia slnku, extrémne teploty, zmeny hormonálnych hladín, alkohol, fajčenie a stres. Aj keď máte pre genetiku predispozíciu na ich tvorbu, životný štýl a environmentálne vplyvy ich výskyt zhoršujú.“ Dôležitú úlohu môže zohrať tiež typ pleti. Z občasného trvalé Častejšie sa rozšírené cievky vyskytujú u ľudí s tenkou, citlivou alebo so svetlou pokožkou. Typicky sa objavujú aj pri kožných ochoreniach, ako je napríklad rozacea, ktorá spôsobuje zvýšenú citlivosť ciev. V tomto prípade sa z občasného začervenania stáva postupne trvalé. V neskorších štádiách sa začínajú na tvári objavovať aj pupence a hnisavé pľuzgieriky. Ak sa problém nerieši, prerastie na neestetické uzly a zhrubnutie mazových žliaz, ktoré sa takisto označuje pojmom karfiolový nos. V prípade rozacey však ide o chronické kožné ochorenie. Je horšia zima? Pri ťažkostiach s rozšírenými cievkami môžu byť problematické obe ročné obdobia. „Ich stav môže zhoršiť extrémne chladné i extrémne horúce počasie. Studený vzduch spôsobuje zúženie a následné roztiahnutie ciev, čo ich postupne oslabuje. V lete zase intenzívne slnečné žiarenie a teplo spôsobujú nadmerné rozšírenie ciev,“ vysvetľuje dermatologička. Rozšírené cievky nie sú čisto dámskou záležitosťou. „U žien sa síce objavujú o niečo častejšie, najmä pre hormonálne zmeny, ktoré sú spojené s tehotenstvom, menopauzou alebo s užívaním antikoncepčných piluliek, ale imúnni proti ich vzniku nie sú ani muži. Najmä ak majú genetickú predispozíciu alebo vedú životný štýl, ktorý ich tvorbu podporuje,“ vysvetľuje dermatologička.
    Cievky neobľubujú:
    • vystavovanie sa slnečnému žiareniu
    • popíjanie alkoholických nápojov
    • fajčenie
    • konzumáciu príliš korenistých a štipľavých jedál
    • horúce polievky a nápoje
    • stres
    • naparovanie, horúci kúpeľ ani saunu
    Radšej ich ukážte Počítajte s tým, že rozšírené cievky sú s pribúdajúcim vekom viditeľnejšie. Je to prirodzené. „Pokožka sa postupne stenčuje a stráca elasticitu, čo spôsobuje, že sú výraznejšie. Okrem toho sa pri starnutí oslabujú cievne steny a narušuje sa prirodzená obnova pokožky. To všetko vedie k vyššiemu výskytu týchto viditeľných cievok,“ objasňuje skúsená odborníčka. Už pri prvých príznakoch radšej navštívte dermatológa. Posúdi rozsah problému i možné príčiny. „Včasné riešenie môže zabrániť ďalšiemu zhoršeniu stavu. Hoci rozšírené cievky nie sú samy osebe vážny zdravotný problém, môžu signalizovať prítomnosť rozacey alebo iných kožných chorôb, ktoré si vyžadujú liečbu,“ povzbudzuje k návšteve odborníka doktorka Alexandra Rozborilová.

    NovinkaDarčekové poukážky

    Darčeková poukážka na Kliniku Esthetic. Poukážku si môžete vytlačiť alebo priniesť na kliniku v elektronickej forme. Poukážku môžete niekomu poslať – stačí vyplniť meno, vašu správu a e-mail obdarovanej/obdarovaného.