Online konzultácia zdarma Neviete ako začať? Potrebujete poradiť?

Viac

Online konzultácia sestrou zdarma

Poradím Vám s vhodným ošetrením, nasmerujem Vás na konkrétneho špecialistu, v spolupráci s recepciou Vám nájdem termín na konkrétne ošetrenie, pomôžem Vám vyplniť vstupný anamnestický dotazník.
Vyplňte formulár nižšie a budeme Vás kontaktovať:


  alebo nám napíšte na konzultacia@esthetic.sk

  Kveta Kopecká Diplomovaná sestra

  VYPADÁVANIE VLASOV A TRICHOLOGICKÉ VYŠETRENIE

  Teória o vlasoch

  Vlasy sú keratinizovanými produktami kože s typickou štruktúrou, mechanickými a chemickými vlastnosťami. V centre vlasu je medula, ktorá môže byť kontinuálna, diskontinuálna alebo absentuje. Na povrchu je kutikula formovaná plochými bunkami s voľnými koncami smerom k distálnemu koncu vlasu. Bunky kutikuly spolu s vnútorným obalom upevňujú vlas vo folikule. Na hlave máme asi 100 000 – 150 000 folikulov. U detí je ich hustota 500 – 700 na cm2 , vekom hustota folikulov progresívne klesá a u dospelého človeka je asi 250 – 350 vlasových folikulov na cm2 . Vo vysokom veku už k ďalšej redukcii počtu folikulov nedochádza. Počas svojho života vyprodukuje jeden vlasový folikul 20 – 30 vlasov. Vlas je mŕtvy materiál, ale pritom rastie niekoľko rokov. Vlasy vyrastajú na báze regenerácie zničených častí štartom z časti zachovalej. Folikulárny cyklus je špecifický pre každý folikul a nezávislý od ostatných folikulov. Vlasové folikuly majú 12-hodinovú mitotickú aktivitu, najmä v noci a počas spánku. Iba vlasy brady a predlaktí majú rytmus cez deň. Vlasy rastú najviac medzi 16 – 46 rokom života, potom rast postupne upadá.

  Rastové fázy vlasu

  Jednotlivé fázy rastu vlasov sa nazývajú anagén, katagén a telogén. Pre cyklus výmeny vlasov v oblasti kapilícia platí zákon tzv. „troch“: 3 roky fáza rastu – anagén, 3 týždne prechodná fáza – katagén, 3 mesiace telogén – fáza počas ktorej vlas vypadne, aby bol ihneď nahradený novým vlasom. padanie vlasov

  Alopécie

  Každá porucha vlasov týkajúca sa ich kvality alebo kvantity je ihneď viditeľná a pre väčšinu ľudí nepríjemná. Denne vypadne asi 50 – 100 vlasov. Ak je strata vlasov väčšia a trvá dlhšie, vlasy rednú a dochádza ku transparencii pokožky hlavy.

  Alopecia androgenetica

  Najbežnejší typ padania vlasov je tzv. mužská plešatosť – Alopecia androgenetica. Testosterón sa dostane k bunke vlasového folikulu, naviaže sa na androgenický receptor a formuje aktivovaný komplex. Obsah DNA sa znižuje. Postupne dochádza k redukcii folikulárnej matrix a dermálnej papily a tým je folikul progresívne menší. Miniaturizovaný folikul produkuje stále tenší vlas bez meduly a pigmentu až vlasový folikul postupne zanikne. Alopecia androgenetica sa vyskytuje rovnako u mužov aj žien, s tým rozdielom, že u ženy nikdy nedôjde ku vzniku úplnej plešiny ako u muža. Androgenetická alopécia u mužov začína zvyčajne v oblasti kútov, neskôr sa implantačná línia (miesto nad čelom, kde vlasy začínajú rásť) posúva smerom dozadu, postupne sa vytvorí plešaté ložisko na vertexe hlavy a nakoniec zostáva plešina so zvyškom vlasov na bokoch hlavy, na záhlaví a nad ušami v tvare podkovy. Poznáme 5 stupňov plešatosti s postupným ubúdaním vlasov v centrálnej oblasti a na vertexe. Liečbou možno čo to zachrániť u typov I – III, na typ IV je vhodné chirurgické riešenie a pri type V môžeme len rezignovať.  

                      vypadavanie vlasov u žien

   

  Padanie vlasov u žien

  U žien  je postup padania vlasov iný. Implantačná línia sa nemení, ale ovlasenie na temene sa postupne prerieďuje až nakoniec medzi vlasmi, menej alebo viac, presvitá pokožka hlavy. Od r. 1977 sa popisujú tri stupne androgenetickej alopécie u žien. V prvom štádiu je ešte kamufláž pomocou dobrého účesu ľahká, v treťom štádiu sa už plešina prekryť nedá. Niekedy sa u mužov môže vyskytnúť plešatosť ženského typu a naopak u ženy plešatosť mužského typu s kútikmi a posúvaním implantačnej línie. Vlasy majú ochrannú funkciu, ale zároveň sú aj výrazom osobnosti.

  Ochorenia vlasov

  Ochorenia vlasov a vlasovej pokožky sú veľmi časté a aj keď nikoho neohrozujú na celkovom zdraví, sú pre pacienta nepríjemné. Medzi najčastejšie ochorenia vlasov patrí Alopecia androgenetica, Alopecia diffusa, Alopecia areata a Dermatitis seborrhoica, z anomálií vlasového stvolu je to Trichorrhexis nodosa a Trichonodosis. Diagnostika väčšiny ochorení vlasov nie je ťažká, ale liečba nemusí byť vždy úspešná. Androgenetický typ padania vlasov je po celom svete najčastejšou príčinou padania vlasov. U mužov sa obvykle začne objavovať koncom druhej dekády života, u žien v tretej dekáde. Faktom je, že vo veku 25 rokov dochádza u 25 % mužov k zreteľnému preriedeniu vlasov a u 50-ročných je viditeľný úbytok vlasov u 50 % mužov. Aké sú možnosti liečby? Prevažná väčšina mužov sa s faktom, že budú plešatí, bez problémov zmieri. Mnoho ďalších a veľa žien zúfalo hľadá možnosti liečby a schyľuje sa k mnohým, často nerozumným riešeniam.

  Alopecia diffusa

  Ide o padanie vlasov v rozsahu celého kapilícia. Vlasy rednú postupne, alebo je preriedenie dramaticky rýchle. Veľmi často sa vyskytuje po pôrode. Vzniká tak, že v priebehu tehotnosti ženské hormóny nedovolia vlasom prejsť do telogénnej fázy, ale vlasy si to vynahradia 2 – 3 mesiace po pôrode. K difúznemu padaniu vlasov dochádza aj pri niektorých endokrinologických ochoreniach, pri zníženej aj zvýšenej činnosti štítnej žľazy, zle kontrolovanom diabete. Difúzna alopécia sa vyskytuje pri nutričných a metabolických ochoreniach, nedostatku železa a zinku, po strese, pri užívaní niektorých liekov. Môže sa vyskytnúť u vegetariánov ako chronické telogénne eflúvium pri nedostatku plnohodnotných živočíšnych bielkovín a bežná je u hypokalorických diét. K difúznemu padaniu vlasov však dochádza aj v priebehu niektorých zápalových ochorení kože vlasatej časti hlavy. Diagnóza sa potvrdí trichogramom. Liečba je jasná ak sa odhalí vyvolávajúca príčina. V prípade, že príčinu nenájdeme, sa v liečbe používajú lokálne stimulujúce prípravky, celkove podporná terapia kombinovanými prípravkami s obsahom minerálov a vitamínov.

  Alopecia areata

  Jedná sa o veľmi nepríjemnou formou padania vlasov. Príčinou ochorenia môže byť nekorigovaná refrakčná chyba, fokálne infekcie, nešpecifické imunitné a orgánovo-špecifické autoimunitné reakcie. Rozlišujeme 4 typy ochorenia : Typ I. – bežný typ u 83 % pacientov. Začiatok medzi 20. – 40. rokom života, z nich 6 % prechádza do alopecia totalis. Typ II. – atopický – vyskytuje sa u 10 % pacientov. Ochorenie začína v detstve, evolúcia je prolongovaná a perzistuje niekoľko rokov. Na ložiskách vidieť izolované trsy vlasov. Až 75 % prípadov prechádza do alopecia totalis. V anamnéze je často astma, alergická rinitída alebo atopická dermatitída. Typ III.  je u 4 % väčšinou mladých, dospelých pacientov, často tiež vedie ku vzniku alopecia totalis. U väčšiny pacientov nachádzame u rodinných príslušníkov arteriálnu hypertenziu. Typ IV. – kombinovaný – je u 3 % pacientov nad 40 rokov. Hlavnou charakteristikou je prítomnosť niektorého endokrinologického ochorenia. Alopecia areata môže byť vo forme izolovaných ložísk bez vlasov, často mnohopočetných. Ich splývaním vzniká alopecia totalis a ak vypadne ovlasenie na celom tele tak hovoríme o alopecia universalis. Koža na ložiskách je vždy hladká, bez patologických zmien. Okrem bežnej formy alopecia areata existuje ešte jazviaca forma – Alopecia areata atro phi cans – Pseudopelade Brocq. Koža na postihnutých ložiskách je bielo-žltá, lesklá, stenčená, ústia folikulov nie sú viditeľné. Typickým nálezom sú izolované trsy vlasov.

  Dermatitis seborrhoica

  Je ďalším častým ochorením vlasatej časti hlavy s tvorbou nepresne ohraničených erytematóznych ložísk s olupovaním. Niekedy sa tvoria iba lupiny bez zmien na koži. Na rozdiel od ložísk psoriázy sa lupiny od kože odlučujú veľmi ľahko. Lupinatenie je spojené s kvasinkovitým mikroorganizmom Malassezia species. Bežne sa nachádza na koži všetkých ľudí, ale vo vhodných podmienkach sa premnoží. Diagnóza určite nerobí problémy, ale v ťažších prípadoch môže niekedy imitovať psoriázu vlasatej časti hlavy. Lupiny sú väčšinou iba estetická porucha, ale vo vystupňovaných prípadoch už hovoríme o ochorení. Dokážu veľmi strpčovať život svojmu nositeľovi a sú nepríjemné aj pre jeho okolie. Vekom sa tvorba lupín znižuje.

  Trichorrhexis nodosa

  Je najbežnejšou formou vlasovej dystrofie. Bežne sa vyskytuje po rôznych agresívnych kozmetických zákrokoch, pri používaní horúcej kulmy a natáčok na úpravu vlasov a ako dôsledok tzv. „weatheringu“ vlasu, čo znamená poškodenie vlasového stvolu pôsobením slnka, tepla, chladu, vetra a pod.

  Trichonodosis

  Je tvorba uzlov na vlasovom stvole. Môže ísť o jeden alebo viac uzlov na tom istom vlase, ktoré sa tvoria spontánne, pôsobením chemických látok alebo trením o podušku. Najlepší liek na vypadávanie vlasov je vyriešenie príčiny.

  Najčastejšie príčiny vyvolávajúce padanie alebo stratu vlasov

  • genetická predispozícia
  • zlá životospráva a životný štýl
  • narušená hormonálna hladina
  • chemické látky, chemoterapia, rádioterapia
  • užívanie niektorých liekov
  • niektoré typy skrytých zápalov
  • ochorenia obličiek, štítnej žľazy alebo kože

  Druhy vypadávania vlasov

  TRICHOLOGICKE VYSETRENIE

  Ako prebieha vstupné trichologické vyšetrenie na našej klinike? Vstupné trichologické vyšetrenie začína rozhovorom, kedy lekár odoberie dôkladnú anamnézu o vzniku a priebehu pacientovho problému s vypadávaním vlasov. Po úvodnej konzultácii lekár klinicky vyšetrí pacientove vlasy a oboznámi sa s nálezom. Nasleduje digitálna trichoskopia, ktorá sa vykonáva prostredníctvom špeciálnej kamery, napojenej na počítač, vďaka čomu sme schopní snímky nasnímať a uložiť pre ďalšiu kontrolu. Kamera sníma jednotlivé lokality na vlasovej pokožke a je schopná zachytiť vlasovú pokožku, vlasové folikuly a jednotlivé vlasy so zväčšením, ktoré nie je možné vidieť voľným okom (až 120 krát). Práve tento krok prináša cenné informácie o správnej diagnóze, nakoľko sme schopní pozorovať znaky typické pre dané ochorenie. Na základe poznatkov z úvodnej konzultácie a výsledkov digitálnej trichoskopie tricholog stanoví diagnózu a navrhne pacientovi liečbu, ktorá bude pre neho najvhodnejšia. Lekár svoje zistenia, stanoviská a odporúčania zosumarizuje pre pacienta v detailnej správe. V prípade potreby, alebo podozrenia na ochorenia, ktoré by mohli byť príčinou pacientovho problému s vlasmi lekár ešte odporučí absolvovať doplnkové vyšetrenia u rôznych špecialistov, prípadne u praktického lekára. Ako sa na vyšetrenie pripraviť? Aspoň 14 dní pred vyšetrením sa vlasy nesmú farbiť a 2-3 dni pred vyšetrením je vhodné vlasy neumývať. Dodržanie týchto odporúčaní nám pomôže pri diagnostike Vášho problému. Koľko času si mám na vyšetrenie rezervovať? Nakoľko sa jedná o komplexné vyšetrenie, je treba rezervovať si dostatočne dlhý čas. Štandardne trvá vyšetrenie cca 40 minút. Našou snahou je, aby boli zodpovedané všetky pacientove otázky a aby za tento čas pacient porozumel svojmu ochoreniu a mechanizmu, ktorý zodpovedá za padanie vlasov. Aké sú možnosti liečby padania vlasov? Problematika vypadávania vlasov je veľmi široká, jednotlivé ochorenia sa medzi sebou líšia mechanizmom vzniku a priebehom. Preto cítime potrebu prinášať viacero druhov liečby, aby sme boli schopní pomôcť čo najväčšiemu počtu pacientov. Sledujeme najnovšie odporúčané postupy liečby a prinášame nové a moderné spôsoby, ako si poradiť s padaním vlasov a ako zlepšiť ich kvalitu. Pacientom ponúkame:

  Aká je úspešnosť liečby vypadávania vlasov?

   

  Úspešnosť liečby vo veľkej miere závisí od konkrétnej diagnózy, ale u pacientov, ktorí dodržiavajú stanovený terapeutický plán máme veľmi vysokú úspešnosť a prvé výsledky je zvyčajne vidieť po 2-3 mesiacoch liečby.

   

  Je nutné pred začatím liečby absolvovať vstupné trichologické vyšetrenie u nás, ak ste už navštívili iného dermatológa?

   Pohľad na pacienta a diagnostika sa môže u každého lekára líšiť, nakoľko lekár k pacientovi pristupuje na základe svojich doterajších skúseností. Vstupné vyšetrenie v našej vlasovej poradni je pre nás veľmi dôležité, nakoľko práve vďaka nemu dokážeme stanoviť správnu diagnózu a naplánovať liečbu, ktorá bude pre dané ochorenie najvhodnejšia.

    Ako vyzerá správa, ktorú od nás dostanete z trichologického vyšetrenia?