„Nepopieram však, že niektoré zložky v krémoch môžu zlepšiť prekrvenie danej oblasti a tým akoby zlepšiť odtok lymfy, pretože celulitída je spôsobená jej spomaleným odtokom a následným nahromadením tukových buniek v intersticiálnych priestoroch, čím vzniká efekt pomarančovej kože. Takže každý prípravok, ktorý prekrví lokalitu, a následné masírovanie má istý efekt. Otázne je, o akom efekte v percentách sa môžeme baviť, pretože pri celulitíde vždy zvažujeme genetické faktory, životný štýl a hormonálne faktory. U každej ženy, lebo celulitída postihuje výhradne nás, má iná zložka väčšiu váhu. U niektorej viac zaváži genetika, u inej hormonálna nerovnováha alebo životný štýl. A práve ak vychádzame z tejto kombinácie, prídeme na to, že celulitída je do istej miery aj v našich rukách. Kvalitným životným štýlom ju dokážeme minimálne spomaliť, aj keď nie úplne odstrániť.“
Uznávaná dermatologička hovorí preto skôr o zabránení vzniku vyššieho štádia efektu pomarančovej kože. „Odporúčam veľa pohybu, hlavne chôdzu. Prejdite denne spoň päť kilometrov, čiže 10-tisíc krokov, naordinujte si dostatok tekutín a iné pomôcky, ktoré zlepšujú lymfatický a celkovo cievny venózny odtok krvi. Okrem chôdze pomôžu akékoľvek masáže, vykladanie nôh hore, nosenie voľnejšieho oblečenia. To úzke totiž zabraňuje odtoku tekutín.“
Na čo sa spoľahnúť?
MUDr. Rozborilová má jeden lacný a veľmi účinný trik – striedanie horúcej a studenej sprchy. „Má to skvelý účinok na stenu ciev.“ Používanie krémov radí najmä v období tehotenstva, puberty či menopauzy, keď dochádza k hormonálnemu rozladeniu organizmu. „Vtedy zvyknú ženy pomerne rýchlo pribrať.“ A tu sa dostávame k problematike strií. „Ak sa raz objavia, dajú sa odstrániť veľmi ťažko, náročným laserovým zákrokom, aj to len čiastočne. Takže odporúčam radšej prevenciu. Držať si hmotnosť v chúlostivých obdobiach cyklu ženy a natierať sa výživným mastným krémom, ktorý obsahuje vitamín E, lebo ten dokázateľne zlepšuje kvalitu pokožky. “
Dobre teda, krémy budeme používať ako skvelú masážnu pomôcku a prevenciu pomarančovej kože. Aké profi ošetrenie však radí majiteľka známej kliniky krásy potom, čo sa otvoria ich brány? „Zvyčajne fungujú ošetrenia na báze lymfodrenáže, ale je to len pomocná metóda. Keď sa klientka rozhodne investovať do svojho tela peniaze, mala by sedenia kombinovať s piatimi kilometrami chodenia a pitným režimom. Neprejedať sa sladkými a slanými jedlami.“ No a z prístrojov, ktoré fungujú, Alexandra Rozborilová odporúča kombináciu lymfodrenáže a rádiofrekvencie so stimuláciou kože tak, aby sa pôsobilo na obidve zložky vzniku celulitídy. „Intenzívne teplo pomáha lymfatickému odtoku a spôsobuje tvorbu kolagénu, takže koža je pevnejšia. Tak je pomarančová štruktúra menej badateľná, pretože na ochabnutej koži je oveľa viditeľnejšia ako na pevnej.“
Tieto potraviny majú minimum kalórií a pomáhajú pri chudnutí
1. Voda
Nielenže voda neobsahuje žiadne kalórie, ale vedecké štúdie potvrdzujú, že ak dospelý človek vypije pohár vody, zvýši sa mu spaľovanie aj výdaj energie aj v čase, keď jeho telo zostáva v pokoji, a to až o 24 až 30 percent.
❤ Kalórie: 0
❤ Sacharidy: 0
❤ Cukor: 0
❤ Podiel vody: 100 %
2. Zeler
Táto zelenina znižuje krvný tlak, podporuje trávenie a je skvelá pri znižovaní hmotnosti
❤ Kalórie: 16 (1 hrnček)
❤ Sacharidy: 3, 8 g (hrnček)
❤ Cukor: 2 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 95 %
3. Šalátová uhorka
Je mimoriadne bohatá na vitamín K aj antioxidanty, ktoré sú silnou zbraňou na voľné radikály.
❤ Kalórie: 15 (1 hrnček)
❤ Sacharidy: 2, 8 g (hrnček)
❤ Cukor: 2 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 96 %
4. Špenát
Špenát sa stará o zdravie našich očí, pretože obsahuje vysoký pomer zeaxantínu aj luteínu, čo sú významné antioxidanty dôležité pre zrak aj mozog. Zabraňujú totiž degenerácii sietnici a tvorbe sivého zákalu.
❤ Kalórie: 23 (1 hrnček)
❤ Sacharidy: 1 g (hrnček)
❤ Cukor: 0,5 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 91 %
5. Špargľa
Významne znižuje krvný tlak aj riziko infarktov, je skvelou prevenciou pred ochoreniami srdca, pred cukrovkou aj rakovinou.
❤ Kalórie: 20 (1 hrnček)
❤ Sacharidy: 5 g (hrnček)
❤ Cukor: 2,5 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 93 %
6. Cukina
Táto zelenina dokáže udržať v rovnováhe činnosť štítnej žľazy, slúži ako prevencia pred cukrovkou, zlepšuje tráviaci systém, znižuje cholesterol a zabezpečuje správnu hladinu inzulínu.
❤ Kalórie: 20 (1 hrnček)
❤ Sacharidy: 4 g (hrnček)
❤ Cukor: 2 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 94 %
7. Vývar z kostí
Silný vývar z kostí pomáha liečiť syndróm dráždivého čreva, pomáha organizmu bojovať s intoleranciou na rôzne typy potravín, podporuje imunitný systém a znižuje prejavy celulitídy.
❤ Kalórie: 40 (1 hrnček)
❤ Sacharidy: 0,6 g (hrnček)
❤ Cukor: 0,5 g (hrnček)
8. Ružičkový kel
Obsahuje vysoký podiel luteolínu, čo je dôležitý antioxidant, ktorý chráni telo pred bujnením rakovinových buniek, spomaľuje zápalové procesy a posilňuje kardiovaskulárny systém.
❤ Kalórie: 28 (pol hrnčeka)
❤ Sacharidy: 5,5 g (pol hrnčeka)
❤ Cukor: 1.4 g (pol hrnčeka)
❤ Podiel vody: 86 %
9. Brokolica
Je bohatá na luteolín, sulforafán aj indol 3 karbinol, ktoré patria do skupiny dôležitých antioxidantov, pretože sú dobrou prevenciou proti rakovine. Brokolica zároveň obsahuje vysoký podiel kvercetínu, čo je prírodné antihistaminikum, ktoré pomáha pri problémoch s nízkym krvným tlakom.
❤ Kalórie: 30 (hrnček)
❤ Sacharidy: 6 g (hrnček)
❤ Cukor: 1,5 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 89 %
10. Červená paprika
Je spojencom v boji proti anémii, obsahuje totiž vysoký podiel železa. Naše telo ho z papriky dokáže prijímať rýchlejšie a efektívnejšie, pretože táto zelenina obsahuje aj veľa vitamínu C.
❤ Kalórie: 30 (hrnček)
❤ Sacharidy: 6 g (hrnček)
❤ Cukor: 3,5 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 92 %
11. Karfiol
Obsahuje veľké množstvo cholínu, ktorý patrí do skupiny vitamínov B, má v tele za úlohu zúčastňovať sa na syntéze DNA a posilňuje bunkové steny.
❤ Kalórie: 25 (hrnček)
❤ Sacharidy: 5,3 g (hrnček)
❤ Cukor: 2,4 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 92 %
12. Hrášok
Hrášok sa považuje za zeleninu, ktorá má v sebe kombináciu najúčinnejších antioxidantov zo všetkých potravín. Má schopnosť spomaľovať v tele účinky HIV, dokonca sa používa pri dlhodobej liečbe pozitívnych pacientov.
❤ Kalórie: 30 (hrnček)
❤ Sacharidy: 7 g (hrnček)
❤ Cukor: 1 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 90 %
13. Cibuľa
Ak ju zaradíte do svojho jedálnička, posilníte zdravie ústnej dutiny aj zubov a znížite riziko zubných kazov. Antioxidanty, ktoré táto zelenina obsahuje, fungujú ako prevencia proti astme, rakovine, cukrovke aj srdcovým ťažkostiam.
❤ Kalórie: 64 (hrnček)
❤ Sacharidy: 14,9 g (hrnček)
❤ Cukor: 6,8 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 92 %
14. Kvasené uhorky
Konzumovaním uhoriek posilníte svoje trávenie, chránite telo pred vplyvom škodlivých voľných radikálov aj pred rakovinou sleziny. Pozor, keďže obsahujú zároveň vysoký pomer sodíka, je vhodné nepreháňať to s konzumáciou.
❤ Kalórie: 17 (hrnček)
❤ Sacharidy: 3,7 g (hrnček)
❤ Cukor: 1,9 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 96 %
15. Mrkva
Vďaka vysokému obsahu betakaroténu posilňuje imunitný systém, znižuje riziko kardiovaskulárnych problémov aj hladinu cholesterolu. Zároveň posilňuje zrak a je skvelou prevenciou rôznych typov rakoviny.
❤ Kalórie: 52,5 (hrnček)
❤ Sacharidy: 12,3 g (hrnček)
❤ Cukor: 6,1 g (hrnček)
❤ Podiel vody: 88 %
16. Citróny
Sú doslova nadopované vysokou dávkou vitamínu C, čo z nich robí ovocie, ktoré funguje ako skvelá prevencia proti rakovine, chráni pred vznikom žlčníkových kameňov či ťažkostí s pečeňou. Zároveň posilňujú imunitu, zdravé srdce, trávenie, inzulínovú rovnováhu a tiež osviežujú dych.
❤ Kalórie: 21,6 (1 citrón )
❤ Sacharidy: 11,6 g (1 citrón)
❤ Cukor: 1,5 g (1 citrón)
❤ Podiel vody: 88 %
Celý článok nájdete tu